Основа

Вітчизняна туристична галузь, нажаль, у доходах ВВП країни займає тільки 1,5 %, тоді як в масштабі сучасній світової економіки вона має генерувати понад 10%. Зараз Україна веде пошук свого місця в багатьох галузях світової економіки, що потребує допомоги і це змусило створити проект авторської презентації стартапу «Хортиця», а далі запропонувати основу ескізного проекту міжнародного туристичного центру – стартапу «Хортиця».

Український туристичний ринок для іноземців за відсутністю належного контролю і спонукання з боку держави не має бажання займатися проблемами свого розширення, а продовжує старовинну практику заробляння доходів за відвідування традиційних пам’яток країни та вивезення українців за кордон і саме продовжує бути “коровою”, хоча має багато природних, історичних та інших можливостей, щоб стати “фермою”.

Якщо в 2013 році Україну відвідало 25 млн. іноземних туристів, то в 2018 тільки 14,2 млн. чоловік, а Київ в 2019 році відвідало тільки 1,5 млн. туристів, що в 4 рази менше кількості туристів, які завітали до Праги в ЧР.
Це змусило небайдужих людей розпочати роботу над презентацією, а далі ескізним проектом по створенню міжнародного туристичного брендового центру – стартапа на сході України, а саме острові Хортиці на Запоріжжі, що відповідає історичним українським традиціям, коли кожне містечко, місто на сході України за легендами знаходиться там, де колись був хутір одного з вільних козаків, чи відповідна місцевість пов’язана з історією козацтва.

Непідробну українську першопричину свого існування має і найзначніша військово-політична сила в історії України – Запорізька Січ, яка зіграла важливу роль в національно-визвольній боротьбі нашого народу, а сьогодні в розвитку сучасних збройних сил, які зараз боронять європейську демократію.

Проект створення стартапу приречений на успіх тому, що він згодом стане улюбленим місцем відпочинку для численного населення областей півдня, сходу та Криму, що звичайно призведе до зростанню кількості туристичних потоків і можливості їх використання, як інструмента вигідного бізнесу та політичного впливу на процеси встановлення миру.

Пропозиції щодо розміщення стартапу

Основою розміщення локацій стартапу є:

 • його географічне розташування на острові Хортиця, що знаходиться серед міста Запоріжжя,
 • річні кліматичні умови,
 • можливість використання для роботи автомагістралі Київ – Маріуполь, Запорізького аеропорту та мережі залізниці у різних напрямках,
 • круїзна транспортна лінія річка-море Київ – Канів – Дніпро – Запоріжжя – Херсон – Одеса чи Крим.

Для відпочинку туристів та мешканців міста пропонується створення на більшості території острова Хортицького народного парку та окремої його частини, мега – парку активного відпочинку «Козацькі розваги» (за методикою діючих парків Діснейленд) з атракціонами, установкою «Колеса огляду», створенням «Кінного родео», «Майданного поля» і 30 локацій інших розваг та послуг з використанням новітніх розваг і технічних засобів, створених за рахунок використання змішаних форм господарсько – фінансової діяльності.

В стартапі пропонується поєднати розміщення на одній території острова Хортиця тематичних локацій з об’єктами історико-етнографічного комплексу «Запорізька січ», музеєм Запорізького козацтва, народної архітектури, козацького суднобудування, народних промислів та локацій активного відпочинку таких, як кінний театр, Майданне святкове поле та козацький хутір. Це дозволить працівникам стартапу познайомить туристів та жителів міста з історичним минулим України, а акторам мега – парку «Козацькі розваги», «Кінного родео» та інші локації працювати для розваги та відпочинку гостей і створювати святкову атмосферу.

Вчасне наповнення стартапу сучасними технічними локаціями та сервісними послугами, що відповідають міжнародним вимогам і побажанням клієнтів нададуть комфортний і безпечний відпочинок іноземним і українським туристам, мешканцям і гостям міста.

В роботі стартапа пропонується участь громадських формувань міста, що наповне новим життям традиційні міста активного відпочинку на острові.

Тематичні локації:

Локації розташовані в північній частині острова

 • Музей історії Запорізького козацтва,
 • Історико-етнографічний комплекс «Запорізька січ»,
 • Музей народної архітектури,
 • Музей козацького суднобудування,
  Козацький хутір (локація на території народного парку),
 • Млин з вітряком (музей народних промислів),
 • Пам’ятник Запорізьким козакам.

* Локації мають підприємства харчування, місця для відпочинку та санітарних послуг.

* Автоматична стоянка транспорту (погодинна оплата).

Локації активного відпочинку в мега – парку «Козацькі розваги»

Локації розташовані в північній частині острова.

Екстремальні атракціони (за окремим списком), Сімейні (за окремим списком), Дитячі (за окремим списком), Кінний театр, Святковий майдан, Хортицький народний парк.

Локації мають:

 • Центр медичної допомоги та охорони громадського порядку
 • Підприємства харчування, місця для відпочинку та санітарних послуг
 • Стоянка транспорту (погодинно платна)
 • Для пересування між локаціями можна використати спеціальним транспортом мега-парку, а в дитячій локації паровозики.
 • Кожна локація має свої каси або відвідувач обслуговується за разовим абонементом

Козацький кінний театр

 

Майданне святкове поле

Локація багатофункціональної сцени для втілення різнопланових заходів на острові.

Щорічні традиційні Всеукраїнські заходи:

16 червня – свято Трійця;
22 червня – Свято на Івана Купала;
28 червня – День Конституції України;
24 серпня – День незалежності України;
14 жовтня – Покрова – головне свято Запорізького козацтва – День міста Запоріжжя.

* Локації забезпечені авто парковками, підприємствами громадського харчування, службовими приміщеннями та персоналом, пунктами мед. і технічної допомоги, санітарних послуг.
* Локації розташовані в північній частині острова.

«Хортицький» народний парк»

Локації розташовані в південній частині острова.

Загальна площа острова Хортиця, що становить 2359 гектарів, і його перебування в центрі міста, дозволяють визначити головне завдання парку як ключовий механізм у екологічному захисті міста і території з мальовничим ландшафтом, взятої державою під охорону і призначеної для різних форм організованого відпочинку та туризму і науково-дослідницької роботи.

Авторська група пропонує створити народний парк і розглядати основну задачу при його проектуванні на основі запитів і вимога, що пред’являються до цього парку. Такі парки отримали свій розвиток в східно – європейських країнах.

Цільове призначення локацій стартапу робить вирішальним вплив на архітектурно-планувальну структуру і форму насаджень парку, що потребує наукового обґрунтування фахівцями.

Для виконання своїх основних завдань парк повинен виконувати низку функцій, що відносяться до різних видів відпочинку, що зобов’язує його територію поділяти на такі зони:

 • прогулянок і тихого відпочинку – 50% (південна частина острова);
 • тематичних локацій і активного відпочинку – 20% (північна частина острова);
 • адміністративних і туристичних послуг – 20% (центральна частина острова);
 • різних видів спорту – 10% (західна частина острова).

Так зона прогулянок і тихого відпочинку менше насичена будівлями, має мінімальну дорожню мережу і становить добре організований зелений комплекс, благотворно впливає на екологічний стан як всередині зони, так і на усю територію острова. Тому ця зона має 50-60% території острова.

Маршрутну схему планується розташовувати так, щоб вона з’єднувала найголовніші локації з композиційним центром парка. В результаті просування по маршрутам у відвідувачів повинен скластися повний образ парку, що запам’ятовується.

В південній частині острова по мережам піших маршрутів, вело доріжок, маршрутів для кінного спорту планується встановити для відпочинку павільйони, альтанки, лавки, вказівники, освітлення, камери відео спостереження, туалети та інших необхідні об’єкти паркового обслуговування. Дороги, пішохідні маршрути, вело- та кінні доріжки мають бути засобами зв’язку між окремими локаціями острова і парку і одночасно служать дороговказами, що повинні вести відвідувачів від головних входів в локації і парку, перш за все по найбільш красивих місцях.

Входження в територію парку акваторії і островів південної частини острова Хортиці і їх прибирання та догляд потребуватимуть наявності необхідних технічних та охоронних засобів та служб, умов для їх роботи, (можливе створення ботанічної і біологічної служб на підставі угод з ЗНУ). На території парку планується розташувати діючу тематичну локацію Козацький хутір (за окремим проектом).

* Локації забезпечені авто парковками, підприємствами громадського харчування, службовими приміщеннями та персоналом, пунктами мед. і технічної допомоги,

* Стоянки транспорту (погодинна оплата).

Локації активного відпочинку:

Локації розташовані в західній частині острова

 • Пляжні зони для відпочиваючих,
 • Спортивні ігрові майданчики,
 • Школа верхової їзди – центр острова,
 • Табір запорізьких скаутів «Козачата» – острів Байди,
 • Школа парусного, веслувального спорту і база катерів та охорони острова, МНС і МВС – в центрі острова,
 • Школа альпінізму і туризму,
 • База вело туризму – центр острова.

* Локації забезпечені автопарковками, підприємствами громадського харчування, службовими приміщеннями і черговим персоналом, пунктами мед. і технічної допомоги, санітарних послуг.

* Стоянка транспорту (погодинна платна).

Локації туристичних послуг:

Локації розташовані в центральній частині острова

 • Готель (2 корпуси) авто паркінги, басейни (спецпроект),
 • Вертолітні майданчики,
 • Туристично сервісний центр стартапу,
 • Фінансовий центр з інфраструктурою,
 • Медичний центр стартапу,
 • Вокзальна будівля залізниці (метро)-ж.д.станція острова,
 • Автовокзал туристичного центру,
 • Стоянка таксі і спецтранспорту,
 • Автокемпінги для автотуристів (відповідна інфраструктура),
 • Мультіплекс, казино, студія ТВ, прес-центр,
 • Мережа ресторанів «Вежа», «Реберня», «Старий млин» та інших, корчма, кафе «Козацьке», шинка «Хуторський» та багато іншого.

* Локації забезпечені автопарковками, підприємствами громадського харчування, службовими приміщеннями для персоналу, пунктами мед. і технічної допомоги, санітарних послуг.
* Стоянка транспорту (погодинна платна).

Локації адміністративних і технічних служб:

Локації розташовані в центральній частині острова.

 • Адміністрація стартапу.
 • Управління технічних служб стартапу з питань:
  – електропостачання і роботивсьогоелектрогосподарства;
  – водоочищення, водопостачання та очищеннястоків;
  – газопостачання;
  – транспортних (окрім внутрішніх) послуг.
 • Центр охоронних служб об’єктів стартапу (з центром відео спостереження);
 • Підрозділ МВС (з усіма видами цілодобової патрульної служби на території острова та річкової зони);
 • Підрозділ МНС (з усіма структурами своїх служб);
 • Медична і ветеринарна служби;
 • Підприємства стартапу з прибирання та озеленення території острова і його акваторії (конюшні, собачий розплідник для роботи з тваринами).

* Локації забезпечені авто парковками, підприємствами громадського харчування, службовими приміщеннями та персоналом, пунктами медичної та технічної допомоги, санітарних послуг.

Висновок

В проекті викладені шляхи створення механізмів екологічного збереження території острова Хортиці через проектування та створення народного парку на основі його статутних принципів. Поїздки по ряду країн показують, що такі парки вже отримали свій розвиток в східно – європейських країнах і багато з них зберегли своє призначення в центрах міст, додавши нові елементи сучасних розваг для туристів та відпочивальників.

Також пропонується розширення матеріально-технічної бази державного заповідника, музею козацтва та створення вказаних нових тематичних локацій для пізнання української історії та задоволення запитів міжнародного туристичного середовища, яке зараз знаходиться в пошуку нових ринків.

Після завершення будівництва мостового переходу через річку Дніпро можливо відкрити міське метро для покращення транспортного сполучення різних частин міста Запоріжжя і розпочати проектування і зведення нижче острова Хортиці нового транзитного мостового комплексу з використання міжнародних концесійних угод для подальшого входження України на майбутній період в транспортно – логістичну систему міжнародних перевезень і туризму.

Ескізний проект міжнародного туристичного центра на сході України надає можливість для створення розробки структури проекту – стартапу, складу проектних робіт та пошуку джерел фінансування.